Skocz do zawartości

Witaj na Forum PS4 Pro i PS Vita
Wygląda na to, że jeszcze się nie zalogowałeś. Nic straconego, możesz zalogować się tutaj, lub klikając w okolicach prawego górnego rogu – zrób to, tak jak lubisz! ;) Jeżeli jednak nie posiadasz jeszcze konta, jest nam niezmiernie smutno. Przede wszystkim dlatego, że bez rejestracji nie masz możliwości zakładania tematu, odpisywania w wątkach, czy kontaktowania się z innymi. Straszne, co? Nie mówiąc już braku aktualizacji statusu, edycji profilu i długiej listy innych ciekawych rzeczy... Możesz to szybko zmienić całkowicie za darmo rejestrując się tutaj. Na pewno masz coś ciekawego do powiedzenia – czekamy na Ciebie! :)
Zdjęcie

PS2 issue - Can't read "purple" discs?


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
Brak odpowiedzi do tego tematu

#1
kevinmanuel

kevinmanuel

    Na dobrej drodze

  • Members
  • 18 postów
    • Time Online: 52m 46s
Hi,
 
I have an older PS2 - it was a "Network" edition (so, not a "first wave" PS2), and it has played every game I put in it... until I bought Taito Legends. The system simply will not read the disc at all. I've managed to get it to run once in the entire time I've owned the disc. Meanwhile, other, newer PS2s have no problem with it at all. 
It was brought to my attention again this weekend when I went to Gateway (a gaming convention), and found that a friend's Worms Forts wouldn't play on my system either - and I noticed that it, too, has a purple read surface. 
Is there some sort of firmware upgrade that I can get and install on my PS2 to be able to play these? It's really annoying... 
I'm only asking because my Search-Fu is weak, and all I'm getting are hits for PS3 firmware updates and "hack" updates for the PS2.
 
Any help will be apprecited.
 
I didn't find the right solution from the Internet. 
 
References:
 
Thank you.
 

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych